Tecrübe Kazanımı

İşverenlerin potansiyel çalışanlarını değerlendirirken kendilerine sık sık sordukları iki soru şunlardır: “Bu kişi firmamıza nasıl uyum sağlar?” ve “Bu kişi firmamıza ne katabilir?”. Yaz veya staj programlarında başarılı olan öğrenciler, özellikle rekabetçi kariyer alanlarında tam zamanlı kariyer pozisyonlarında kendilerine yer edinme konusunda avantaj sağlarlar. 


Stajlar 
Stajlar, ilerideki mesleğiniz içerisinden hayati önem taşıyan bağlantılar kurmanızı ve sınıf ortamında öğrendiklerinizi test edebilmenizi sağlar. 
Özgeçmişiniz için daha iyi bir iş tecrübesi kazanma yolu var mı? 
Pek çok şirket ve kâr amacı gütmeyen kuruluş, en iyi ve en parlak öğrencileri mezun olmadan cezbetmek adına büyük ölçüde yapılandırılmış staj programları sunarlar. Bu programlar tecrübe kazanmak adına çok kıymetlidir. 


Yaz ve Yarı zamanlı işler 
Yaz ve yarı zamanlı işler (eğer kariyer hedefiniz ile paralel ise) muazzam fırsatlara öncülük edebilirler ve bu, herhangi bir iş arama stratejisinde hayati bileşen olmalıdır. Birçok işveren hem çalışmak zorunda olup hem de okulu başarılı bir akademik ortalamayla götüren kişiden etkilenir. Rekabetçi alanlarda ve eğlence, reklamcılık gibi bir kaç geleneksel sektörde, yazın ve yarı zamanlı işlerde çalışmış olmak bu sektörlerde bir pozisyon sahibi olmanızı hızlandırır. Kişisel bağlantılarınızın olması, bu endüstrilerde önem arz eder ve iş tecrübeniz size tanımanız gereken potansiyel işverenlere harika bir erişim sağlayacaktır. Sezonluk pozisyonlardaki teknik ve ticari yeteneklerin genellikle çok önemli olduğu yaz fırsatları ve yarı zamanlı fırsatların, basit büro işlerinden resmi kurumsal eğitim programlarına kadar farklı çeşitleri vardır. Bazı büyük şirketler yaz programları işe alımlarına önceki sonbaharda başlar. 


Geçici İstihdam 
Fırsatlar günlük görevlerden uzun süreli yükümlülüklere kadar çeşitlilik gösterir. Bu pozisyonların çoğu bir iş bulma kurumu aracılığıyla bulunabilir ve pozisyonlar çeşitlilik gösterir. 


Kamu Hizmeti ve Gönüllü Çalışma 
Sosyal, politik, kültürel, sanatsal, dini ve kamu organizasyonlarına katılmak, Özgeçmişinize değerli tecrübeler ve liderlik sorumlulukları ekleyebilir. İlgi alanlarınız nelerdir? Hangi sorunları ve davaları destekliyorsunuz? Servislere gönüllü olun ve katılın. 


İnternetten İş Arama Prensipleri 
Unutmayın, internet, birçok iş arama aracından sadece bir tanesidir. Tüm enerjinizi sadece internetten iş aramak için harcamayın. Teknoloji bu stratejiyi doldurmak için sadece bir araçtır. En iyi iş arama şekli, odaklanıp seçici olduğunuzdur. Fazla opsiyon her zaman daha iyi olmayabilir (internet ilanları daha çok sınıflandırılmış reklamlar gibidir) Bütün enerjinizi harcamanız gereken yer burası değildir. Bireysel ve direkt kontak için bir temsilci bulunmaz. İnternet kişisel bağlantılar kurmanıza yardımcı olabilir ama bunu ileri bir seviyeye taşımalısınız.