Ağ Oluşturma

Ağınızı oluşturun

 1. Aile, arkadaşlar, akademisyenler, kariyer merkezi personeli, yöneticiler, bildiğiniz herkese bağlanın.
 2. E-posta hesaplarınızdaki kişileri ağınıza ekleyin ama bildiğiniz ya da emin olduğunuz kişileri eklediğinize dikkat edin. (Sahte hesaplar konusunda dikkatli olmalısınız)
 3. Kişisel bağlantı isteklerinizi yazınız. Kişilerle bağlantı kurmak için ilk olarak onların bağlantı ayarlarını kontrol edin ve onlarla neden bağlantı kurmak istediğinizi belirtin.
 4. Mezun, üniversite öğrencisi ve kariyer merkezi gruplarına katılın. Ağınızı oluşturmak için katıldığınız gruplardaki insanlara kişisel olarak ulaşabilirsiniz.
 5. Kişilerle tanışmak ve onlarla bağlantı kurmak için yeni kişilere bakın.
 6. Ağınızı güncel tutun. Kişilerinize sizinle iletişim halinde oldukları ve size yardımcı oldukları için teşekkür edin. Bağlantılarının sizinle olan iletişim düzeyini ağınızın kalitesini gösteren bir parametre gibi görebilirsiniz
 7. İlgi alanınızdaki insanlarla bağlantı kurmak ve bu bağlantıları sürdürmek karşılıklı yarar sağlar. Bir iş ya da stajda genellikle ilk olarak buna dikkat edilir. Ağ bir kez yapılıp biten ve sonra unutulan bir şey değil, fırsatlar önünüze çıktıkça devam eden bir süreçtir ve bu takip ne kadar uzun sürerse sürsün bir ömür boyu size fayda sağlayacaktır.

Yeni başlayanlar için ipuçları

 • Tanıdığınız insanlarla konuşma pratiği yapın.
 • Başlamanıza yardımcı olması için bir arkadaşınızı ikna edin.
 • Her seferinde bir kişi ile bilgilendirme görüşmesi isteyin.
 • Yeni insanlarla tanışmak için yeni bir konu veya ilgi çeken olayları kullanmayı deneyin.
 • Bir ağ durumu belirlemeden, üçlü konuşmalara girmeden veya güçlü bir bağlantı kurmadan önce bir hedef belirleyin.